Z okazji 79 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim po raz 10 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Tegoroczna edycja odbywała się w okresie szczególnym, kiedy w naszej części Europy znowu giną ludzie. Dlatego hasłem przewodnim stało się słowo – MIŁOŚĆ. Niezwykle aktualny stał się też cytat z książki „I była miłość w getcie” Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej: „Bo nienawiść dużo łatwiej wzbudzić, niż skłonić do miłości. Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

Marek Edelman, który przeżył likwidację getta przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943r.  Co roku w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, a wraz z nim coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. W ten sposób żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.

W tegorocznej akcji Żonkile uczestniczyły  klasy szóste, siódme i ósme naszej szkoły. Uczniowie wykonali symboliczne żonkile oraz uczestniczyli w zajęciach poświęconych historii społeczności żydowskiej w Polsce, powstaniu w getcie warszawskim, a także poruszających temat takich wartości jak – przyjaźń,  miłość, solidarność, poświęcenie w trudnych czasach wojny. Uczniowie obejrzeli filmy, prezentacje, a także wysłuchali słuchowiska przygotowanego przez Muzeum POLIN w Warszawie.

Opracowała M. Woźniak-Kutek