Kim jest doradca zawodowy?
Doradca zawodowy – udziela pomocy (młodzieży, bezrobotnym i poszukującym pracy) w wyborze zawodu i kierunku kształcenia w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych uwzględniając możliwości psychofizyczne i sytuację życiową klientów, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego. Doradca pomaga nie tylko w wyborze zawodu i szkoły, ale także przy zmianie zawodu, wybraniu drugiego kierunku studiów, samozatrudnieniu czy poszukiwaniu pracy. Doradca poprzez współpracę z klientem, zaznajamia go z nowymi sposobami kontaktowania się z pracodawcą, sposobami poszukiwania pracy oraz możliwościami zawodowymi na rynku pracy.
Jak efektywnie się uczyć?
Praktyczny poradnik dla uczniów
Uczymy się w celu osobistego rozwoju, nabywania wiedzy, zdawania egzaminów, sprawdzianów, testów itp. Rodzi się stres, obawa przed porażką, co negatywnie wpływa na wykorzystanie nabytej wiedzy. Co zrobić by nauka była efektywna a czynnik stresu zminimalizować.
- Ucz się odpowiednio wcześniej. Podziel materiał na ilość dni, ostatni dzień poświęć na powtórki. Mózg też ma swój limit, mniejsze części zapamięta z łatwością. Nauka po kilka godzin nie jest efektywna. Uczenie się rano jest najbardziej efektywne, nocami najmniej efektywne.
- Podczas uczenia się rób przerwy. Nawet 5 minut powoduje, że mózg odpoczywa. Optymalny czas nauki to 45 minut, jeśli uczysz się dłużej np. 90 minut zrób przerwę 20 minutową.
- Dobrze zaplanuj naukę. Zrób plan dnia, uwzględnij czas na naukę, odpoczynek, szkołę, sen, czynności codzienne, obowiązki, higienę itp.
- Zgodnie z prawem Murphy’ego czynności zajmują zawsze wiele więcej czasu niż zaplanowaliśmy – pamiętaj o tym organizując sobie dzień. Tu sprawdza się metoda 60 na 40 planuj 60 procent swojego czasu a 40 procent pozostaw na sprawy niezaplanowane.
- Koncentruj się w 100 % na tym, co robisz w danej chwili. Pamiętaj, by podczas nauki nic nie odwracało twojej uwagi. Wyłącz tv, komputer, radio, zamknij okna gdy hałasy dobiegają z zewnątrz, nie baw się telefonem itp.
- Rób częste powtórki: po nauce do 10 minut; po upływie godziny; po dobie; po 48 godzinach; po tygodniu; po miesiącu; po 6 miesiącach (po tych zabiegach wiedzą jest osadzona w pamięci długotrwałej)
- Rób notatki, wypisuj hasła, meritum, stosuj kolory, znaki graficzne, rysunki, schematy, wykresy, mapy myśli; nasz mózg to lubi J
- Pamiętaj trening czyni mistrza
- Pamiętaj o odpowiedniej diecie. Jedz warzywa, owoce, chude mięso itp., unikaj słodyczy, tłustych potraw, jedzenia typu fast food, słodzonych i gazowanych napojów, alkoholu itp.
- Pij duuużo wody! Najlepiej niegazowanej. Min 1,5 litra dziennie a najlepiej 2,5 litra. Nasz mózg składa się z 75 -80 % z wody, nasze ciało z 60 – 70 %, więc im więcej wody pijesz tym lepiej działa nasz organizm i szybciej zapamiętujesz wiedzę.
- Poznaj swój styl uczenia się ( słuchowiec, wzrokowiec, kinestetyk, mieszany). Wykonaj badanie na styl uczenia się, np. poszukaj go w Internecie.
- Wysypiaj się, powinieneś/ powinnaś spać 7 – 8 godzin na dobę. Podczas snu nasz organizm się regeneruje. Naprawia uszkodzenia, porządkuje i zapamiętuje zebrane w ciągu dnia informacje.
Opracowała Monika Koba – doradca zawodowy
Jak wybrać szkołę średnią – szkoła branżowa, technikum czy liceum?
(wklej link i przeczytaj artykuł.)
Jaką szkołę wybrać po klasie 8? Zapraszam do obejrzenia filmu (Wklej link i pomiń reklamy, miłego oglądania!)
https://www.youtube.com/watch?v=JBuYQVNDsh4