WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

Doradca zawodowy

Kim jest doradca zawodowy?

Doradca zawodowy – udziela pomocy (młodzieży, bezrobotnym i poszukującym pracy) w wyborze zawodu i kierunku kształcenia w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych uwzględniając możliwości psychofizyczne i sytuację życiową klientów, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego. Doradca pomaga nie tylko w wyborze zawodu i szkoły, ale także przy zmianie zawodu, wybraniu drugiego kierunku studiów, samozatrudnieniu czy poszukiwaniu pracy. Doradca poprzez współpracę z klientem, zaznajamia go z nowymi sposobami kontaktowania się z pracodawcą, sposobami poszukiwania pracy oraz możliwościami zawodowymi na rynku pracy.

Jak efektywnie się uczyć?

Praktyczny poradnik dla uczniów

Uczymy się w celu osobistego rozwoju, nabywania wiedzy, zdawania egzaminów, sprawdzianów, testów itp. Rodzi się stres, obawa przed porażką, co negatywnie wpływa na wykorzystanie nabytej wiedzy. Co zrobić by nauka była efektywna a czynnik stresu zminimalizować.

  1. Ucz się odpowiednio wcześniej. Podziel materiał na ilość dni, ostatni dzień poświęć na powtórki. Mózg też ma swój limit, mniejsze części zapamięta z łatwością. Nauka po kilka godzin nie jest efektywna. Uczenie się rano jest najbardziej efektywne, nocami najmniej efektywne.
  2. Podczas uczenia się rób przerwy. Nawet 5 minut powoduje, że mózg odpoczywa. Optymalny czas nauki to 45 minut, jeśli uczysz się dłużej np. 90 minut zrób przerwę 20 minutową.
  3. Dobrze zaplanuj naukę. Zrób plan dnia, uwzględnij czas na naukę, odpoczynek, szkołę, sen, czynności codzienne, obowiązki, higienę itp.
  4. Zgodnie z prawem Murphy’ego czynności zajmują zawsze wiele więcej czasu niż zaplanowaliśmy – pamiętaj o tym organizując sobie dzień. Tu sprawdza się metoda 60 na 40 planuj 60 procent swojego czasu a 40 procent pozostaw na sprawy niezaplanowane.
  5. Koncentruj się w 100 % na tym, co robisz w danej chwili. Pamiętaj, by podczas nauki nic nie odwracało twojej uwagi. Wyłącz tv, komputer, radio, zamknij okna gdy hałasy dobiegają z zewnątrz, nie baw się telefonem itp.
  6. Rób częste powtórki: po nauce do 10 minut; po upływie godziny; po dobie; po 48 godzinach; po tygodniu; po miesiącu; po 6 miesiącach (po tych zabiegach wiedzą jest osadzona w pamięci długotrwałej)
  7. Rób notatki, wypisuj hasła, meritum, stosuj kolory, znaki graficzne, rysunki, schematy, wykresy, mapy myśli; nasz mózg to lubi J
  8. Pamiętaj trening czyni mistrza
  9. Pamiętaj o odpowiedniej diecie. Jedz warzywa, owoce, chude mięso itp., unikaj słodyczy, tłustych potraw, jedzenia typu fast food, słodzonych i gazowanych napojów, alkoholu itp.
  10. Pij duuużo wody! Najlepiej niegazowanej. Min 1,5 litra dziennie a najlepiej 2,5 litra. Nasz mózg składa się z 75 -80 % z wody, nasze ciało z 60 – 70 %, więc im więcej wody pijesz tym lepiej działa nasz organizm i szybciej zapamiętujesz wiedzę.
  11. Poznaj swój styl uczenia się ( słuchowiec, wzrokowiec, kinestetyk, mieszany). Wykonaj badanie na styl uczenia się, np. poszukaj go w Internecie.
  12. Wysypiaj się, powinieneś/ powinnaś spać  7 – 8 godzin na dobę. Podczas snu nasz organizm się regeneruje. Naprawia uszkodzenia, porządkuje i  zapamiętuje zebrane w ciągu dnia informacje.  

Opracowała Monika Koba – doradca zawodowy

Jak wybrać szkołę średnią – szkoła branżowa, technikum czy liceum?
(wklej link i przeczytaj artykuł.)

https://www.dlaucznia.pl/blog/jak-wybrac-szkole-srednia-szkola-branzowa-technikum-czy-liceum?gclid=Cj0KCQiAoNWOBhCwARIsAAiHnEieBomcWpjrcL9FhSbkhEjMDcjA2VSnsgDGh2DEG3pu_SCPmewyHRYaApK7EALw_wcB

Jaką szkołę wybrać po klasie 8? Zapraszam do obejrzenia filmu (Wklej link i pomiń reklamy, miłego oglądania!)

https://www.youtube.com/watch?v=JBuYQVNDsh4

 

Skip to content