23 stycznia 2018r. uczniowie z klasy II C i III B wraz z opiekunami wzięli udział w rajdzie zorganizowanym przez Oddział PTTK w Sosnowcu  z okazji 155 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Przed wyruszeniem na trasę rajdu uczniowie uczestniczyli w uroczystościach miejskich zorganizowanych     z tej okazji. Złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bitwę o dworzec kolejowy w Sosnowcu, która miała miejsce z 6 na 7 lutego 1863 roku. Następnie wraz z uczniami z innych sosnowieckich szkół udali się autokarami do Krzykawki na tzw. „Polanę Nullo”. W miejscu tym znajduje się obecnie pomnik upamiętniający miejsce bitwy powstańczej z 5 maja 1863 roku,  w której zginął pułkownik Francesco Nullo – włoski ochotnik. Z Krzykawki uczniowie udali się do Olkusza. Tutaj odwiedzili stary cmentarz, na którym zobaczyli m.in. grób Francesco Nullo i mogiły innych powstańców oraz tablice upamiętniające Włochów, uczestników powstania styczniowego. Po krótkim odpoczynku uczestnicy rajdu przeszli do centrum miasta, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili podziemia olkuskiego rynku.