Dnia 27 marca klasy II naszego gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyły w wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum obejmującego: Muzeum Żydowskie, synagogę Chewra Lomdei Misznajot oraz Centrum Edukacyjne. Uczniowie wzięli udział w ciekawej lekcji na temat historii, religii i kultury narodu żydowskiego.Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz. Uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem zwiedzili teren byłego obozu zagłady, a przede wszystkim miejsca pamięci,  poznali także historię obozu na podstawie wielu dokumentalnych fotografii, które mieli okazję oglądać w kolejnych zwiedzanych blokach muzealnych. Następnie uczniowie przejechali do drugiej części obozu w Brzezince, który w czasie II wojny światowej stał się miejscem masowej eksterminacji ludności. W tej części obozu uczniowie obejrzeli drewniane baraki mieszkalne oraz sanitarne, a następnie komory gazowe i krematoria. Wycieczka zakończona słowami przewodnika „trzeba wybaczać, ale nigdy nie zapominać” stała się wartościową lekcją historii dla wielu uczestników wyjazdu, którzy zapewne długo pamiętać będą o tragicznych wydarzeniach przeszłości.