Międzynarodowy Dzień Liczby Pi
Obchodzone 14 marca (według amerykańskiej tradycji zapisu – 3.14) święto liczby pi od 2019 roku jest także świętem królowej nauk – matematyki.
Ciekawostki związane z dniem Liczby Pi.
Wyjątkowa Ludolfina
Liczba pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana stałą Archimedesa. Swoje trzecie imię – Ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Jest jedyną liczbą, która ma swoje święto. Inspiruje naukowców i artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy. Ludolfina doczekała się nawet ronda swojego imienia.
Warto także pamiętać, że 14 marca 1879 urodził się Albert Einstein, a 14 marca 2018 zmarł Stephen Hawking – wybitny brytyjski fizyk.
Dzień Liczby Pi w naszej szkole!!!
Kanadyjski naukowiec Martin Krzywinski przedstawił liczbę Pi w postaci barwnej spirali. I okazała się ona zaskakująco piękna!
Zobaczcie sami! Prace wykonane przez uczniów SP13.



