Ferie zimowe 2018

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2017/2018  z dniem  15 stycznia 2018 r. rozpoczynają się ferie zimowe. W okresie  od  15 do 28 stycznia 2018 r. wypoczywać będą uczniowie z województwa: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. W dniach od 22 do 4 lutego 2018 r. z wypoczynku skorzystają uczniowie  województwa  podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Uczniowie z województwa śląskiego, pomorskiego, podkarpackiego, łódzkiego  i lubelskiego wypoczywać będą w terminie od 29 stycznia  do 11 lutego, a 12 lutego 2018 r. rozpoczną się ferie dla uczniów z województwa kujawsko -pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.

            Rodziców i organizatorów wypoczynku zachęcamy do zapoznania się z Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku – publikacją MEN, w której zamieszczono najważniejsze praktyczne wskazówki i informacje dotyczące zorganizowanego wypoczynku dzieci
i młodzieży. Poradnik MEN

Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz na 14 dni w przypadku półkolonii
i wypoczynku organizowanego za granicą.

            Na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl  na bieżąco publikowane
 są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Strona umożliwia także zgłaszanie uwag, które wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN. Decydując się na konkretną ofertę wypoczynku należy kierować się oprócz walorów krajobrazowych jej edukacyjnym charakterem, np. planowanymi wycieczkami, poznawaniem ciekawych miejsc, historii, a także możliwościami aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w grupie rówieśników.

Dla uzyskania pewności, że dziecko będzie przez czas nieobecności w domu pod dobrą opieką, należy m.in.:

  • skontaktować się z biurem podróży organizującym wybrane zimowisko lub obóz, wejść na jego stronę internetową i zapoznać się z opiniami o biurze;
  • sprawdzić, poprzez ogólnopolski rejestr www.turystyka.gov.pl czy biuro jest wpisane do rejestru działalności regulowanej;
  • sprawdzić czy organizator, w przypadku wypoczynku zagranicznego, zawarł umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku.

Przed wyjazdem na wypoczynek zagraniczny MEN zaleca:

  • organizatorom i rodzicom zapoznanie się z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą.
  • organizatorom wypoczynku zimowego, kierownikom wycieczek, wychowawcom
     i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).
  • wszystkim, którzy planują wyjazd skorzystanie z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis Odyseusz. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.

Warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą”. Można
na niej znaleźć podstawowe informacje o kraju, do którego chcemy jechać. Dowiemy się m.in. czy potrzebujemy wizy, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało informacje dotyczące bezpieczeństwa i poradników, w tym Bezpieczna podróż.

Warto odwiedzić również stronę www.bezpiecznienastoku.pl. Powstała ona w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki, akcje na stokach, konkursy, komiksy                 i materiały do pobrania.

Ministerstwo Sportu i Turystyki kontynuuje „Zimową wersję akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”.

Policja ostrzega – Ostrożnie na lodzie.

Poradnik o tym jak bezpiecznie korzystać ze stoku przygotowała Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

            W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty (właściwemu ze względu na miejsce wypoczynku) lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, Policja).Śląski Urząd Wojewódzki
 w Katowicach na potrzeby akcji Bezpieczne ferie  2018 uruchomił  pod numerem 32 20 77-077 interwencyjną linię telefoniczną, którą obsługują wyznaczeni pracownicy Kuratorium Oświaty w Katowicach i dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego . Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach www.kuratorium.katowice.pl → zakładka Wypoczynek → wypoczynek..

Te numery warto znać:

112 numer alarmowy (pogotowie, policja, straż pożarna)

800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

801 199 990 Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania

601 100 300 Numery ratunkowe w górach

601 100 100 Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.